„Twardziele” w reżyserii Christian Lo,  to film o przemocy w szkole i sposobach radzenia sobie z nią, o przyjaźni, która potrafi tę przemoc pokonać oraz o tęsknocie za nieobecnym ojcem.
Jedenastoletni Modulf wierzy, że jest superbohaterem chroniącym innych przed agresywnym zachowaniem dwóch szkolnych łobuzów. To tylko pozory – Modulf jest tak naprawdę ofiarą przemocy w szkole. Tę sytuację stara się zmienić Lise, nowa sąsiadka Modulfa i koleżanka z klasy.
Film stworzył okazję do omówienia z uczniami tematów dot. przemocy, jak się jej skutecznie przeciwstawić oraz przyjaźni. Okazuje, że przemoc to nie tylko bicie, kopanie, niszczenie rzeczy, lecz także agresja słowna i pozawerbalna (wrogie miny i gesty, izolacja). Długie nękanie jednej osoby to znęcanie się nad nią – ten problem dotyczył bohatera – Modulfa. Seans pokazuje też, jak można tej przemocy przeciwdziałać. Najważniejsze to nie być z taką sytuacją sam na sam – bohater poradził sobie, ale nie byłoby to możliwe bez czynników zewnętrznych, takich jak obecność Lise. Warto podkreślić, że zawsze należy szukać wsparcia (u rodziców, przyjaciół, zaufanych nauczycieli, w ostateczności skorzystać z pomocy policji). Dzieląc się z innymi problemem przemocy, nie donosimy, tylko dbamy o siebie i o własne prawa. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której nikt inny nie wie o naszym problemie. Postępując w ten sposób, wyrządzamy krzywdę sobie i chronimy oprawców.

20170309_090753 (1024x683) 20170309_090610 (1024x683) 20170309_091133_HDR (1024x683) 20170309_090519 (1024x683)

Pojawienie się w życiu Modulfa Lise odmienia jego trudną sytuację. Dziewczynka pokazuje mu, że można bez strachu przeciwstawić się przemocy. Trzeba opracować plan działania, przygotować się i stawić czoła opresji. Niestety, plan nie wypala, następuje eskalacja przemocy, która dotyka ją samą, Modulf zaś jest zmuszony do zerwania kontaktu z koleżanką (musi ją wręcz brutalnie odepchnąć).

Mimo tych trudnych momentów, ich przyjaźń przetrwa, stanie się pełniejsza, dojrzalsza. Dzieje się tak dlatego, że uda im się rozwiązać kryzys, którego oś stanowiły zaburzona komunikacja i brak możliwości określenia spójnego stanowiska wobec doświadczanej przemocy. Znaczenie ma też to, że Modulf zbiera się na odwagę i rozwiązuje problem przemocy, dzięki czemu odnajduje równowagę na płaszczyźnie przyjacielskiej relacji z Lise.