W czwartek 04.10.2018 r. w dniu, w którym Kościół wspomina św. Franciszka z Asyżu, udaliśmy się z wizytą do Niepokalanowa. Miejsce to jest szczególnie związane z osobą św. Maksymiliana Kolbego. Ten franciszkański święty oddał życie za jednego z więźniów w Oświęcimiu, zgłaszając się za niego na karę śmierci głodowej. Mogliśmy zobaczyć muzeum poświęcone tej pięknej i heroicznej postaci. Św. Maksymilian z rąk Maryi wybrał w dzieciństwie dwie korony, był to znak, że jego życie wypełni się w czystości oraz męczeństwie. Całkowicie poświęcił się Bogu i Maryi. Na uwagę zasługuje fakt, że miał wszechstronne zainteresowania. Chciał zdobyć cały świat dla Matki Bożej. Założył Niepokalanów, w którym rozwijało się radio, drukarnia z czasopismem Rycerz Niepokalanej czy Ochotnicza Straż Pożarna składająca się z zakonników. Jego serce pragnęło jeszcze więcej – wyjechał na misje, gdzie głosił chwałę Niepokalanej. Jednak życie Maksymiliana dopełniło się w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Tam w pełni została przyjęta ofiara jego miłości.

Od 01.09.2018r. miejsce związane z tym świętym, zostało wyróżnione obecnością Ósmej Gwiazdy w Koronie Maryi. Ołtarz Adoracji, znajdujący się w Niepokalanowie jest jedynym w Polsce, a drugim w Europie. Mogliśmy się spotkać z Maryją i Jej Synem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Tam powierzaliśmy Bogu nauczycieli, pracowników, uczniów, nasze rodziny i bliskich, nasze troski i radości.

Umocnieni obecnością Boga i pięknem, jakie wypełnia Kaplicę Adoracji, udaliśmy się na uroczystą Eucharystię, koncelebrowaną z okazji święta św. Franciszka. Po Mszy św. mogliśmy uczcić relikwie tego świętego.

Drugim etapem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Nasi uczniowie z zafascynowaniem przyglądali się naukowym odkryciom techniki, mogli nawet w niektórych uczestniczyć poprzez doświadczenie i gry zespołowe. Ogromne przestrzenie służyły pogłębianiu wiedzy zdobytej podczas realizacji podstawy programowej w szkole. Tutaj wiedza przekładała się na praktykę.

Wspaniałym przeżyciem okazał się pokaz w Planetarium dotyczący kosmosu. Przemierzaliśmy Układ Słoneczny i jego położenie w Drodze Mlecznej, przyglądaliśmy się Słońcu oraz Planetom. Podziwialiśmy gwiazdozbiory widoczne na zimowym niebie. Mogliśmy zaobserwować najciekawsze obiekty widoczne jesienią. Interakcje z widownią, odpowiedzi na pytania oraz inicjowane dyskusje wzbogaciły przekaz treści programowych.