W środę odbyło się kolejne wyjście w ramach projektu eTwinning pt. „Często chowa się w moim mieście”, który od kilku miesięcy realizowany jest w ZNPO. Dzisiaj młodzież odwiedziła miejsce schowane na co dzień przed mieszkańcami naszego miasta pod ziemią, a konkretnie w podziemnych korytarzach, wydrążonych w latach 1974-1976 pomiędzy Pawilonami Wystawienniczymi Muzeum Częstochowskiego w Parku im. ks. Stanisława Staszica. Owe korytarze, w których stworzono muzeum, stanowią model najbardziej charakterystycznych dla kopalnictwa rud żelaza wyrobisk podziemnych w skali naturalnej. W samym centrum Częstochowy, tuż u stóp klasztoru jasnogórskiego, można przenieść się w czasie i przechadzając się podziemnymi tunelami górniczymi, poznać kulisy ciężkiej pracy, jaką wkładano w wydobycie rud żelaza.
Dzisiejsza wycieczka to także uspołecznianie naszych podopiecznych oraz odkrywanie nowych miejsc i utrwalanie schematu poprawnego zachowania i umiejętnego korzystania z obiektów użyteczności publicznej.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju, która pokazuje dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Na wystawie przedstawiono wyrobiska chodnikowe w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz fragment „ściany” eksploatacyjnej z obudową i wyposażeniem w maszyny i urządzenia. W chodnikach i komorach ustawiono oryginalne maszyny i środki transportu. W sali ekspozycyjnej podzielonej na wyodrębnione stanowiska pokazano pełny zestaw narzędzi i maszyn służących w przeszłości w pracy górników. Zgromadzono m.in. liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych oraz minerałów. Przedstawiono również historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza.