W związku z niepokojącą sytuacją wzrostu przypadków WZW A na terenie miasta Częstochowy należy zwiększyć środki bezpieczeństwa związanego z przestrzeganiem zasad higieny.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez: Czytaj dalej

Każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego napływają informacje o kolejnych ofiarach zatrucia tlenkiem węgla zwanego czadem w zdarzeniach, które nie mają związku z pożarem.
Należy pamiętać, iż tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, lżejszym od powietrza. Powstaje on w wyniku procesu niepełnego spalania materiałów palnych, tj. spalania w atmosferze zbyt ubogiej w tlen. Wdychany przez człowieka łączy się z hemoglobiną w miejsce tlenu, blokując tym samym mechanizm przenoszenia tlenu do komórek organizmu. Objawami zaczadzenia są bóle i zawroty głowy, duszności, wymioty, przyspieszony oddech i akcja serca. Czytaj dalej