Korzystając z pięknej marcowej pogody, uczniowie klasy VIa, udali się w ramach projektu e-Twinning pt. „Często chowa się w moim mieście” na wycieczkę po centrum Częstochowy, aby nacieszyć oczy pięknymi kolorowymi muralami, które od pewnego czasu uważane są za wizytówkę naszego miasta. Pierwszym muralem, który podziwialiśmy, była monumentalna praca zatytułowana „Wieża Babel”. Znajduje się ona na elewacji szczytowej budynku przy ul. Dąbrowskiego 1, nad restauracją KFC. Tematyka muralu nawiązuje do problematyki religijno – mitologicznej, co czyni to dzieło ponadczasowym i uniwersalnym. Wieża Babel to motyw wyjątkowo popularny w twórczości artystów, wśród których autor Tomasz Sętowski upatruje swoich estetycznych mistrzów i patronów.
Artysta ten jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Polsce i na świecie twórców. Jego obrazy sprzedawane są w najlepszych krajowych i zagranicznych galeriach. Idąc dalej, w bramie przy ul. Tuwima mogliśmy zobaczyć „Boboki”. Wszystko za sprawą muralu, którego autorką jest Irmina Sętowska. To nazwa marki, którą od kilku lat z powodzeniem prowadzi autorka. W jej ramach artystka tworzy ilustracje, obrazy, maskotki oraz instalacje w przestrzeni miasta. A czym są Boboki? Według wierzeń ludowych „bobok”, ale też „babok”, zwany też „bebokiem” czy „babukiem”, to stwór, którym straszono niezdyscyplinowane dzieci. Potworek rodem z mitologii słowiańskiej, do dziś wykorzystywany jest przez niektórych rodziców, który ostrzegają, że jeśli pociecha nie zje obiadu, to przyjdzie babok albo właśnie bobok. W wykonaniu częstochowskiej autorki Boboki stały się zdecydowanie bardziej lubiane. Teraz można je podziwiać w pełnej krasie.
W wielu miejscach powstają murale bardziej lub mniej zachwycające przechodniów. Taki sposób wyrażania sztuki to niejednokrotnie sposób na ukrycie szpecącej elewacji budynku. Jednak to co powstało w Częstochowie, przebija wszystkie dotychczasowe prace wielu twórców. Gigantyczny mural „Strażnik Czasu”, zachwyca mieszkańców i przyjezdnych. Największy obraz na ścianie o powierzchni 1500 m2 powstał jesienią 2018 r. i został odsłonięty na otwarcie 15. Nocy Kulturalnej w Częstochowie. Pomysłodawcą tego muralu jest częstochowski zegarmistrz Stefan Rybicki. Projekt i wykonanie to już dzieło wspomnianego wcześniej artysty Tomasza Sętowskiego wraz z zespołem. Mural można podziwiać na kamienicy sąsiadującej z głównym dworcem PKP oraz placem Rady Europy w Częstochowie.
Wszystkie te murale są wizualną wizytówką miasta, wartościowym elementem dekoracyjnym w miejskiej przestrzeni oraz dziełem promującym częstochowską sztukę wśród mieszkańców i turystów.