W dzień poprzedzający państwowe uroczystości Święta Niepodległości w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych odbyła się uroczysta akademia poświęcona 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Uroczystość miała podniosły patriotyczny charakter. Dwóch uczniów: Michał Bździon i Marta Warzecha wcielili się w role narratorów, którzy przybliżyli uczniom naszej szkoły trudną drogę naszej Ojczyzny do upragnionej wolności. Narracja historyczna przedstawiająca dzieje naszego narodu od utraty niepodległości w wyniku III rozbioru w 1795 r., aż do dnia 11 listopada 1918 r., była wspaniałą podrożą historyczną i przybliżyła uczniom jak trudną drogę przebył nasz naród do uzyskania niepodległości.

seb_54670011 seb_54470006 seb_54490007 seb_54870018

Teksty narratorów przeplatane były wspaniałymi recytacjami wierszy o charakterze patriotycznym oraz wspólnym śpiewaniem przez uczniów pieśni patriotycznych:
– „Rota”, która ukazywała postawy Polaków walczących z polityką wynaradawiania zaborców,
– „ Marsz Pierwszej Brygady” – pieśń Legionów Józefa Piłsudskiego,
– „ Przybyli ułani pod okienko”, bardzo popularna pieśń legionowa z okresu I wojny światowej,
– „Wojenko wojenko”, kolejna z pieśni Legionowych.

seb_54840017 seb_54980022 seb_54990023 seb_55210028

Warto raz jeszcze przypomnieć, czym dla naszej historii jest dzień 11 listopada 1918 r. Jest to dzień naszego zwycięstwa narodowego. Po ponad wiekowej niewoli, po klęskach kolejnych powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, polscy żołnierze oraz cały naród polski, którzy byli poddanymi rosyjskimi, niemieckimi i austriackimi mogli poczuć się gospodarzami na własnej ziemi. Zawisły polskie godła i biało-czerwone flagi w Warszawie i wielu innych miastach. Był to zryw listopadowy 1918 r., który bezpośrednio przyniósł nam wolność na znacznej części ziem polskich. Mieliśmy wolność, ale nie mieliśmy władzy centralnej i granic. Rozpoczynał się długotrwały proces odbudowy państwowości polskiej. Człowiekiem, którego można nazwać „Ojcem Niepodległości”, politykiem nierozerwalnie związanym z dniem 11 listopada był Józef Piłsudski. Słowa, które najlepiej charakteryzują rolę Marszałka w dziejach Polski jest zdanie wypowiedziane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego w dniu jego pogrzebu: „ Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek.” W listopadzie 1918 r. jako naczelny dowódca Wojska Polskiego i Naczelnik Państwa rozpoczął proces odbudowy naszego państwa. Jako Naczelny Wódz poprowadził wojsko do wojny o granicę wschodnią Rzeczpospolitej Polskiej. W czasie tych zmiennych zmagań dowodził kulminacyjną bitwą tej wojny – Bitwą Warszawską, która zadecydowała o bycie młodego państwa. Odrodzone państwo w latach 1918 – 1921 nosiło nazwę II Rzeczpospolita Polska.