Nasza wspaniała przygoda ze sztuką zaczęła się rok temu, kiedy to przystąpiliśmy do projektu malarsko-muzycznego „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie-twórczość-inspiracje”, upamiętniającego postać wywodzącego się z Bytomia kompozytora, którego setna rocznica śmierci minęła w tym roku. Dziś uczestniczyliśmy w kulminacji projektu – mogliśmy podziwiać prace wykonane przez nas i pozostałych uczestników projektu zawieszone na ścianach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. To dla nas wielkie wyróżnienie i ogromna radość! Wielomiesięczna praca pod czujnym okiem naszej wspaniałej artystki p. Grażyny Burzak i przy pomocy naszej pani nauczycielki Urszuli Saboczyńskiej doczekała się wernisażu!

 119 2 7

Podczas tego pięknego wydarzenia mogliśmy dziś obejrzeć również prace fotograficzne inspirowane życiem wielkiego kompozytora, jak również wysłuchaliśmy jego wspaniałych kompozycji. Zwieńczeniem rocznego projektu było wydanie biografii Schulza-Beuthena, autorstwa dr Joanny Lusek, pomysłodawcy i realizatora projektu. Dziękujemy za możliwość doświadczenia niezapomnianych wrażeń, nawiązania ciekawych znajomości, poznania wspaniałych kompozycji mistrza, a przede wszystkim rozbudzenia talentu malarskiego i doskonalenia warsztatu pracy.

8 6 5 3

Przypomnijmy kilka faktów: „Celem projektu jest przypomnienie i popularyzacja zapomnianego kompozytora, autora 130 dzieł muzycznych, w tym cenionych utworów symfonicznych i oper. Choć Heinrich Schulz w Bytomiu spędził tylko dzieciństwo (pracował i komponował w Lipsku, Zurychu, Wiedniu i Dreźnie), w 1863 r. przyjął drugi człon nazwiska, ówczesną nazwę miasta – Beuthen. Jako Schulz-Beuthen sygnował napisane przez siebie utwory do końca życia. Postać artysty, a w zasadzie jego twórczość, splata i przenika dziś kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię.

1 4 10

Projekt „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie-twórczość-inspiracje” został zorganizowany przez Muzeum Górnośląskie przy współpracy Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen i przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat honorowy nad projektem obejmują: Ambasada Austrii w Polsce, Ambasada Niemiec w Polsce, Ambasada Szwajcarii w Polsce, Prezydent Miasta Bytomia Damian Bartyla.

Instytucje i osoby współpracujące: Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Gliwicach, Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie, Fundacja „Dom Nadziei” w Bytomiu-Bobrku, Zespół Szkół nr 6 w Tychach, Przedszkole nr 8 „Zielony Ogród” w Tychach, Przedszkole Niepubliczne TIKA w Bytomiu, Śląskie Towarzystwo Muzyczne, Stowarzyszenie Piękna Strona Miasta, Grażyna Burzak – artysta malarz, Agnieszka Betleja – logopeda, Henryk Fudali – artysta rzeźbiarz.

Patronat medialny nad projektem sprawują: TVP Katowice, Radio Katowice, Miesięcznik Śląsk oraz Dziennik Zachodni.