Dzisiaj, to jest 10 listopada, obchodziliśmy w naszej szkole 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 11.11 uroczystym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Godzina ta była nawiązaniem do 11 listopada 1918 roku, daty uznawanej jako symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnym odśpiewaniem hymnu nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach której cała Polska o 11:11 śpiewa hymn. Następnie odbyła się część artystyczna, w której  uczniowie: Tomasz Kozłowski, Bartek Grzybowski, Olga Szymańska, Mateusz Pietrzak, Kamil Rzepka, Przemysław Kwarciak, Filip Gloc, Ola Kasprzyk oraz Miłosz Paruzel zaprezentowali montaż słowno–muzyczny, ukazujący historię odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Następnie pan Grzegorz Pyda, nauczyciel historii,

w prezentacji multimedialnej naświetlił trudną drogę naszej Ojczyzny do upragnionej wolności, od utraty niepodległości w wyniku trzeciego rozbioru, przez wielkie powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, do klęski państw zaborczych podczas I wojny światowej, która otworzyła drogę do upragnionej niepodległości. Dalsza część akademii poświęcona była politykom, którzy najbardziej przyczynili się do wybicia się Polski na niepodległość, a następnie ustalenia jej granic. Pośród nich naczelne miejsce zajmował Józef Piłsudski – symbol walk Polaków o odzyskanie niepodległości. Poza nim Roman Dmowski – wybitny polityk, dyplomata, następnie Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty oraz kpt. Artur Wiśniewski – jasnogórski bohater.

 

Drugiej części uroczystości towarzyszyły  pieśni patriotyczne przygotowane i śpiewane przez pana Zbigniewa Gładysza, m.in.: „Przybyli ułani pod okienko”, „My Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”.