(Ty)Dzień Ziemi w ZNPO


22 kwietnia 2021

Dziś w ZNPO odbyła się kulminacja całotygodniowych, szkolnych obchodów Dnia Ziemi, który przypada 22. kwietnia. Dzień Ziemi został ustanowiony przez ONZ dla zwrócenia uwagi na problemy związane ze środowiskiem i ekologią. Co roku w tym okresie, organizujemy w naszej placówce wydarzenia, które mają na celu zwiększenie świadomości naszych podopiecznych na piękno planety, o którą dla dobra jej mieszkańców, powinniśmy zadbać wszyscy. Można to robić na wiele sposobów, między innymi nie zanieczyszczając środowiska, w którym mieszkamy, segregując odpady czy choćby sadząc drzewa, krzewy i różne rośliny. W ramach tygodnia odbyło się w szkole wiele ciekawych wydarzeń, wśród których każdy z zainteresowanych tematyką ekologiczną uczniów, mógł znaleźć coś dla siebie. Były to projekcje filmów podejmujących tematykę związaną z ochroną naszej planety, a także gry edukacyjne online, wśród których największym zainteresowaniem cieszył się „Escape Room dla Planety”.

W ramach edukacji proekologicznej, wybraliśmy się także w okolicę częstochowskiego parku rekreacyjnego – Lisiniec. „Bałtyk”, bo tak nazywany jest potocznie ten teren przez mieszkańców miasta, jest jednym z najpopularniejszych miejsc do spacerów, uprawiania aktywności sportowej i letniego odpoczynku nad wodą. Jest to piękne i czyste miejsce, jednak tuż obok, idąc do parku od strony popularnego dyskontu spożywczego, można natknąć się w lesie na setki kilogramów butelek i innych, mniejszych lub większych odpadów, które ktoś bezmyślnie pozostawił w lesie. U wszystkich, którym los naszej planety, a zarazem troska o zdrowie nasze i przyszłych pokoleń, nie są obce, droga ta powoduje smutek. Ucząc naszych uczniów prawidłowych postaw, kształtując w nich świadomość ekologiczną, postanowiliśmy, że nie teren wokół szkoły, a właśnie ścieżkę do parku, postaramy się choć trochę uprzątnąć z zalegających tam odpadów. Efekt pracy to kilka ciężkich worków pełnych śmieci i duma z wykonanej w pocie czoła pracy. Nauczyciele: p. Katarzyna Pawłowska oraz p. Sebastian Adamus, przypomnieli uczniom w praktyce zasady segregacji odpadów, a także poznali sposób na bezpieczne ściąganie rękawiczek ochronnych, które ma także swoje zastosowanie w pierwszej pomocy przedmedycznej.

Tematem przewijającym się podczas całego tygodnia był szeroko pojmowany recykling. W czasie zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie są główne cele procesu segregacji i odzyskiwania części odpadów do ponownego przetworzenia lub wykorzystania. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 332 kilogramy odpadów komunalnych, które następnie trafiają na składowiska, a tylko 20 procent generowanych odpadów zostaje poddana recyklingowi, w wyniku którego odzyskuje się surowce wtórne. To bardzo niski wynik na tle Europy. Dla porównania w Niemczech poziom odzyskiwania sięga 62. procent. Dlatego tak ważna jest edukacja, która te kwestie powinna poruszać już od najmłodszych lat każdego ucznia i zaczynać się właśnie od nauki segregacji odpadów, dążąc do utrwalenia wśród uczniów postaw proekologicznych. W ZNPO tak się dzieje. Dziś nasi uczniowie odzyskiwali metale z zużytych części komputerowych oraz w formie zabawy, przerabiali stare puszki po napojach na perkusyjne instrumenty muzyczne.

Musimy sami zadbać o środowisko, w którym żyjemy pamiętając, że to co zrobimy dla środowiska, dziś zaowocuje komfortem i spokojem przyszłych pokoleń zamieszkujących Ziemię. Czysta planeta daje nam wszystkim zdrowe plony, dzięki którym możemy cieszyć się zdrowiem. Musimy o nią zadbać i edukować swoich znajomych, jak i bliższą i dalszą rodzinę, jak należy się prawidłowo zachowywać. Dzisiejsze zajęcia w pracowni kulinarnej miały na celu uświadomienie uczniom, jak cenne i smaczne są dary matki natury.

Po posiłku przyszedł czas na pracę, zarówno fizyczną jak i intelektualną. Nasi podopieczni wykonywali prace porządkowe wokół szkoły i w szkolnym ogrodzie, gdzie dokonaliśmy nasadzeń nowych roślin. Nie możemy się już doczekać, kiedy efekt naszej pracy będzie cieszyć nas swoim pięknym wyglądem przez następne miesiące nauki szkolnej. 

Ostatnie dni, to także szereg lekcji poświęconej naszej planecie. Uczniowie wypełniali różnego rodzaju karty pracy, tworzyli plakaty oraz piękne prace plastyczne i szereg kolorowanek.

Wszystkie powyższe zajęcia edukacyjne to wkład pracy nauczycieli ZNPO: p. Katarzyny Pawłowskiej, p. Magdaleny Wilczyńskiej, p. Joanny Panicz, p. Marii Kałużyńskiej, p. Urszuli Saboczyńskiej, p. Iwony Nowakowskiej, p. Anny Nocoń, p. Marty Sowińskiej, p. Justyny Szamałek, p. Sebastiana Adamusa oraz p. Aleksandra Świącia. Plakat promujący Dzień Ziemi wykonali uczniowie szkoły PDP, pod bacznym okiem p. Urszuli Saboczyńskiej.