Nasi uczniowie 8 czerwca 2018 r. uczestniczyli w warsztatach plastycznych, które odbyły się w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Sztuki Instytutu Sztuk Pięknych. Warsztaty były koordynowane przez asystentkę mgr Adriannę Zawadzką. Projekt został przygotowany i wymyślony przez Angelikę Mazik, studentkę Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, której pomagali studenci wyżej wymienionego kierunku: Agnieszka Gałwa, Agnieszka Budny, Adrianna Smolnik, Filip Świertok, Kewin Lipok.
Z racji tytułu warsztatów nie mogło zabraknąć pajęczycy Gertrudy. Uczniowie mieli do wykonania szereg zadań zróżnicowanych pod względem trudności i techniki. Podczas pierwszych działań znaleźli się w Sali, gdzie była ogromna pajęczyna, w której centrum znajdowała się pajęczyca Gertruda. Na pajęczynie znajdowały się negatywne słowa, które nasi uczniowie musieli zmienić na te o pozytywnym znaczeniu.

Kolejne działanie polegało na malowaniu włóczką na płótnie. Każdy z uczniów wybierał włóczkę, którą następnie tworzył obraz. W końcowym efekcie płótno wystawione na światło dało obraz pajęczyny.

Następne zadanie polegało na wykonaniu obrazu według własnego umysłu poprzez wykonanie matrycy, a co za tym idzie – uczniowie poznali warsztat oraz technikę grafiki warsztatowej.

Potem miało miejsce malowanie światłem w ciemności. Uśmiech nie schłodził uczniom z ust, a efekty, jakie zobaczyli, były zaskakujące.

Na koniec odbył się poczęstunek przygotowany oraz wystawa wykonanej odbitki graficznej na dziedzińcu uczelni. Uczniowie byli zachwyceni swoim dziełem. Był to dzień pełen wrażeń, a każdy z uczestników mógł wyrazić swoje emocje w różnorodny sposób.