Dzień Otwartych Drzwi


24 kwietnia 2017

Poniedziałek, 24 kwietnia to „Dzień Otwartych Drzwi” w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych. Każda zainteresowana osoba mogła przyjść i na własne oczy przekonać się, jak pracują nasi pedagodzy, w jakich klasach i na jak nowoczesnym sprzęcie uczą się uczniowie oraz zapoznać się z ogromem specjalistycznych działań i terapii, jakie prowadzone są w naszej jednostce w celu uspołecznienia oraz wyedukowania naszych wychowanków. 
Jednak możliwość wejścia na lekcje to nie wszystko co przygotowaliśmy dla odwiedzających nas gości. Część z atrakcji zaplanowaliśmy na godziny wieczorne.
Pierwszą z nich był wernisaż częstochowskiej artystki Adrianny Zawadzkiej. Pani Adrianna to nauczycielka plastyki w ZNPO, absolwentka Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, absolwentka Akademii Jana Długosza w Częstochowie na kierunkach: grafika oraz edukacja artystyczna w zakresie prac plastycznych. Stypendystka Ministra Szkolnictwa Wyższego, autorka wielu przedsięwzięć i działań artystycznych oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Wystawa „Altra – Inna”, którą można było zobaczyć w naszej szkole, prezentuje różne oblicza sztuki, a co za tym idzie, różne oblicza artystki. Jest to konfrontacja odbiorcy z danym obrazem. Każdy kontempluje dzieło indywidualnie, dlatego są one różne, jak każdy z ludzi jest inny. Obrazy są wykonane w różnorodnych technikach – od malarstwa olejnego, technik grafiki warsztatowej, w tym druku płaskiego (jak litografia) czy druku wklęsłego (akwaforta, akwatinta), co podkreśla zasadność tematu „Altra – Inna” – sposób prezentacji jej, po prostu inny. Żeby zrozumieć, trzeba poznać, dlatego żeby zrozumieć poszczególne dzieła, trzeba pytać twórcę.

Drugi z zaplanowanych na wieczór punktów programu to wręczenie nagród w dwóch lokalnych konkursach organizowanych przez ZNPO, „Plastyczny kadr z mojego życia” oraz „Paraolimpiada Fotograficzna”. Na konkurs „Plastyczny kadr z mojego życia” wpłynęły 44 prace z 6 ośrodków, z Częstochowy, Mikołowa i Cieszyna. Do wystawy finałowej zakwalifikowano prace 13 autorów z trzech ośrodków. W Jury konkursu zasiedli: ojciec Jan Poteralski – podprzeor JG, pani Grażyna Burzak – artysta malarz oraz pani Paulina Ziembacz – wiceprezes fundacji „Oczami Brata”.

Na konkurs fotograficzny „Paraolimpiada fotograficzna” wpłynęło 98 fotografii z 10 ośrodków, z Częstochowy, Pszczyny i Chrzanowa. W Jury konkursu zasiedli: Pan Wojciech Prażmowski – artysta fotografik i pan Grzegorz Skowronek, fotoreporter Gazety Wyborczej.

Największe wrażenie na jurorach konkursu fotograficznego zrobiły prace przysłane z Chrzanowa, gdzie uczniowie ściśle współpracują z Fotoklubem Trzebińska Kinematografia. Tam właśnie pracownie fotograficzną prowadzi pan Karol Mroziewski, a działa ona przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini. Na warsztatach u pana Karola powstała fotografia organiczna, za którą to jury przyznało nagrodę GRAND PRIX konkursu.
W konkursie plastycznym przyznano dwie nagrody GRAND PRIX, którymi były wycieczki do sejmu ufundowane, przez parlamentarzystów ziemi częstochowskiej, panów Artura Warzochę i Szymona Giżyńskiego.
Ostatnim akcentem tego cudownego wieczoru, był występ naszych podopiecznych, którzy zaprezentowali przedstawienie teatralne o świętym Józefie w reżyserii pani Iwony Migas.

Wszystkim przybyłym gościom dziękujemy serdecznie za wspólne spotkanie.

Relacja TV Orion  kliknij tutaj