Wszechstronny rozwój uczniów jest priorytetowym zadaniem naszej szkoły. W zakresie uwagi  znalazło się więc zdrowie dzieci i młodzieży, jako podstawa ich rozkwitu, w każdej dziedzinie życia. Stąd propozycja innowacji pedagogicznej dla naszych milusińskich pt. „ Chcesz być zdrowy, użyj głowy”. I choć za oknem, jeszcze nieco ponuro, szaro i zimno, u nas było dziś jakże odmiennie: kolorowo, radośnie, smacznie, a przede wszystkim twórczo i zdrowo! Na stołach królowały warzywa i owoce oraz świeżo wyciśnięte soki z darów świata flory, z całym bogactwem witamin i minerałów.

 

Zanim jednak przystąpiliśmy do degustacji, młodzież wzbogaciła swoją wiedzę o cenne informacje na temat walorów odżywczych korzystnych dla organizmu pokarmów. I chyba stało się to o wiele łatwiejsze, w zderzeniu z uświadomieniem sobie posiadania nawyku sięgania po niebezpieczne dla zdrowia przekąski: chipsy, frytki, hamburgery, czy słodzone napoje, takie jak np.: coca – cola. Tzw. „śmieciowe jedzenie” to przecież doskonały grunt do powstawania nadwagi i otyłości, które z kolei prowadzą do wielu przewlekłych chorób.

Nie pominięto również wpływu szkodliwych substancji na zachowanie. Zwiększona podaż niektórych niezdrowych produktów potęguje nadpobudliwość, agresję, a tym samym znaczne pogorszenie funkcjonowania społecznego. Zwrócono również uwagę, iż w okresie adolescencji wizerunek zewnętrzny staje się dla młodego człowieka obiektem porównań i budowania właśnie na nim, poczucia własnej wartości i atrakcyjności. Nadwaga, czy otyłość stanowi często źródło kompleksów i frustracji, co w konsekwencji może utrudniać nawiązywanie pozytywnych relacji z rówieśnikami, bądź doprowadzać do innych niepokojących zjawisk np.: anoreksji czy bulimii. Trzeba było widzieć nasze miny – nie chcemy, by kogokolwiek dotknął ten problem.

Dziś już wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, a więc lepiej użyć głowy, by wybrać to co zdrowe i cieszyć się życiem. Dlatego prawdziwą frajdę sprawiło nam komponowanie zdrowych przekąsek z kawałków owoców i warzyw oraz „wariacje” na temat owocowo-warzywnego soku. Można powiedzieć, że staliśmy się prawdziwymi wirtuozami w tej dziedzinie.

Ważne są w życiu dobre drogowskazy, bez nich tak łatwo się zagubić, a my zamierzamy za nimi podążać. Wybieramy zdrowie!

DSCF46190026