W środę 5 czerwca uczniowie ZNPO wybrali się do Zabrza, biorąc udział w wycieczce do kopalni węgla kamiennego, a konkretnie do Sztolni Królowa Luiza. Tam młodzież uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych pt. „Strefa działań”. Nasi podopieczni wzięli udział w niezwykłej i niezapomnianej przygodzie, spacerując podziemiami autentycznej, czynnej do 1985 roku kopalni. Poprzez kopalniane korytarze prowadzali nas przewodnik działającego dzisiaj w tym miejscu muzeum, którzy jak się okazało, są skarbnicą wiedzy o górnictwie oraz o życiu i pracy górników. Przechodząc podziemnym labiryntem górniczych korytarzy, co chwila ukazywały się naszym oczom prawdziwe i co ciekawe, czynne do dzisiaj maszyny, służące do wydobycia lub transportu węgla. Wielką i niecodzienną atrakcją było uruchamianie owych urządzeń. Jedną z większych atrakcji była wyjątkowa przejażdżka autentyczną kolejką górniczą, Karlikiem.

Nasi uczniowie mogli też spróbować swoich sił, próbując samodzielnie przeciąć piłą drzewo oraz własnoręcznie przekonać się, jak ciężką pracą było wydobywanie węgla przy pomocy kilofa, zanim w górnictwie pojawiły się służące temu maszyny.

Podczas dzisiejszej wycieczki dowiedzieliśmy się także, jakie niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia czyhają na górników podczas wydobywania węgla, a także przypomniane nam zostały podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej.

Po wyjściu z podziemi spędziliśmy czas w parku nauki, który mieści się na terenie kopalni. Zabawy było co nie miara, a najwięcej zabawy dało nam błądzenie w  labiryncie.

Opiekunami podczas dzisiejszego wyjazdu byli: pani dyrektor Grażyna Biesiekierska, pani Małgorzata Molis, pan Rafał Ciszewski oraz kierownik i organizator wycieczki, pan Sebastian Adamus.